Demencia

A demencia nem egy speciális betegség, hanem egy általános kifejezés a zavart emlékezés, gondolkodás vagy a döntések esetében, amelyek károsítják vagy akadályozzák a mindennapi tevékenységek végzését. Bár a demencia leginkább az idősebb felnőtteket érinti, ez nem része a normális öregedési folyamatnak, mindenképpen kórosnak tekintendő. A demencia leggyakoribb típusa az Alzheimer-kór.

Megelőzés

A rendszeres fizikai aktivitás a demencia kialakulásának csökkent kockázatával áll összefüggésben (1,2). Alkalmazható az egészségeseknél javasolt fizikai aktivitásra vonatkozó általános globális ajánlás.

A fizikai aktivitás javallata demenciában

Demenciában a fizikai aktivitás, a kezelés és gondozás központi részeként javallott, a fizikai aktivitást is magában foglaló, multimodális és személyközpontú beavatkozások alkalmazásával. A veszélyeztetett személyek esetében a fizikai aktivitást egy átfogóbb megközelítés részének kell tekinteni.

A fizikai aktivitás hatása a demenciára

A rendszeres fizikai aktivitás hatásai

A demenciában szenvedő egyéneknél javulhatnak a kognitív funkciók és a mindennapi tevékenységek végzése, a rendszeres fizikai aktivitást követően (1. táblázat). A javuló kognitív funkciókra vonatkozó bizonyítékok korlátozottak, és az eredmények tanulmányonként eltérőek (3-6). Egy közelmúltban végzett, jól szervezett és nagyméretű randomizált klinikai vizsgálatban a szerzők a kognitív funkciókra kifejtett kis, de negatív kezelési hatást mutattak be otthon élő idős emberek mintájában (7).

Nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy a fizikai aktivitás csökkentheti a neuropszichiátriai tüneteket (4), bár egy tanulmány pozitív hatást mutatott (4, 7). Egy demenciában szenvedő, idősek otthonában élőket bevonó tanulmány kimutatta például, hogy a fizikai aktivitás csökkentheti az apátiát ebben a csoportban (8).

Összességében a legtöbb tanulmány, amely a fizikai aktivitás demenciában szenvedő személyekre gyakorolt hatásait vizsgálta, kis mintákból állt, alacsony módszertani minőséggel, korlátozott követési idővel vagy nagy heterogenitású eredményekkel. A fizikai aktivitási beavatkozások tartalma is nagymértékben változott. A tanulmányok közötti összehasonlítás kihívást jelentett a fizikai aktivitási programok különböző típusa, gyakorisága, intenzitása, időtartama és elrendezése miatt.

1. táblázat A rendszeres fizikai aktivitás hatásai és bizonyítéka demenciában.

Eredmény

Bizonyíték*

Hivatkozások

A fizikai aktivitás típusa

Kognitív funkció

++

(3, 4)

Aerob és izomerősítő tevékenység vagy aerob fizikai aktivitás

Mindennapi tevékenységek

+

(5)

Aerob és izomerősítő tevékenység vagy aerob fizikai aktivitás

*Magas bizonyosságú bizonyíték (++++), közepes bizonyosságú bizonyíték (+++), alacsony bizonyosságú bizonyíték (++), nagyon alacsony bizonyosságú bizonyíték (+).

Javasolt fizikai aktivitás demenciában

A demenciában szenvedőknek aerob és izomerősítő fizikai tevékenység ajánlandó a következő célokból:

  • csökkenti a kognitív funkciók hanyatlását (++)
  • javítja a mindennapi tevékenységek elvégzésének képességét (+)

Javasolt a demenciában szenvedő egyének támogatása, hogy követni tudják ezt az ajánlást.                        

Aerob fizikai aktivitás

Intenzitás

Időtartam perc/hét

Gyakoriság nap/hét

Közepes

legalább 150

3

vagy

Erőteljes

legalább 75

3-5

vagy

Közepes és erőteljes intenzitás kombinálva legalább 90 percig hetente (30 perc, 3 nap/hét)

Végezhető: gyaloglás, kerékpározás, úszás, vízi torna, tánc

Izomerősítő tevékenység

Gyakorlatok száma

Ismétlések

Sorozat

Gyakoriság nap/hét

8-10

8-12

1-3

2-3

Az izomerősítéshez használható bármilyen ellenállást adó eszköz, erősítő gép, gumiszalag vagy súlyzó, saját testsúly.

Nyújtás

Formája

Ismétlések

Időtartam sec/gyak

Gyakoriság nap/hét

Statikus

2-4

10-30

2-3

Dinamikus

2-4

 

2-3

Alkalmazható: aktív és/vagy passzív nyújtás, stretching- autostresching

Egyéb fizikai aktivitások

Relaxációs gyakorlatok, egyensúly fejlesztés

           

Közepes intenzitás: 40-59 % VO2R, RPE 3-4. Erőteljes intenzitás: 60-89 % VO2R, RPE 5-6.

VO2R: VO2max -VO2 nyugalmi állapotban.

RPE: Borg RPE-scale® 0-10

8-12 ismétlés = a legnehezebb súly, 8-12-szer teljes mozgástartományban megemelhető.

10-30 sec statikus nyújtás = egy nyújtó gyakorlat során addig kell elmozdítani egy ízületet, amíg a feszülés érzékelése megjelenik, vagy enyhén kellemetlennek érezzük a nyújtást, és ebben a helyzetben megtartjuk 10-30 másodpercig a nyújtandó ízületet

A demenciában javasolt fizikai aktivitás mindig függ a betegség súlyosságától. Kezdetben érdemes könnyű mozgással kezdeni, majd fokozatosan térni át a közepes, vagy ha az állapota engedi a betegnek az erőteljes intenzitásra.

Diagnózis-specifikus tanácsok

    • A demenciában szenvedő egyéneknek segítségre lehet szükségük a gyakorlatok megértésében, hogy megvalósíthassák azokat. A hozzátartozók is fontosak, de a nagy gondozói teher miatt érdemes külső segítséget igénybe venni.
    • A külső gondozói segítség hozzájárul ahhoz, hogy a demenciában szenvedők hozzátartozói segítség nélkül is aktívan folytathassák mindennapi életüket.
    • A fájdalommal járó állapotok gyakoriak az időseknél, így a demenciában szenvedőknél is számítani kell ezekre. A fájdalmat nehéz lehet diagnosztizálni, mivel a tünetek atípusosak lehetnek. Például a passzivitás és a kezdeményező-készség hiánya a fájdalom jele lehet.
    • A fizikai aktivitás különösen fontos a mozgásukban korlátozott és az elesés kockázatával küzdő egyének számára.

 

Források és hivatkozások

Eredeti: FYSS-short  Physical Activity in the Prevention and Treatment of Disease A summary of evidence and diagnosis-specific recommendations on physical activity. 2019. december

Lippincott Connect for ACSM's Guidelines for Exercise Testing and Prescription, Eleventh Edition, October 10, 2023

  1. Warburton DE, Charlesworth S, Ivey A, Nettlefold L, Bredin SS. A systematic review of the evidence for Canada's Physical Activity Guidelines for Adults. Int J Behav Nutr Phys Act. 2010 May 11;7:39.
  2. Powell KE, King AC, Buchner DM, Campbell WW, DiPietro L, Erickson KI, et al. The Scientific Foundation for the Physical Activity Guidelines for Americans, 2nd Edition. J Phys Act Health. 2018. Dec 17:1-11. doi: 10.1123/jpah.2018-061
  3. Du Z, Li Y, Li J, Zhou C, Li F, Yang X. Physical activity can improve cognition in patients with Alzheimer’s disease: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Clin Interv Aging. 2018;13:1593-1603.
  4. Groot C, Hooghiemstra AM, Raijmakers PG, van Berckel BN, Scheltens P, Scherder EJ, van der Flier WM, Ossenkoppele R. The effect of physical activity on cognitive function in patients with dementia: A meta-analysis of randomized control trials. Ageing Res Rev. 2016;Jan 25:13-23.
  5. Forbes, D, Forbes, SC, Blake, CM, Thiessen, EJ, Forbes, S. Exercise programs for people with dementia. Cochrane Database Syst Rev. 2015; Apr 15;(4):CD006489.
  6. Hoffmann, K, Sobol, NA, Frederiksen, KS, Beyer, N, Vogel, A, Vestergaard, K, et.al. Moderate-to-high intensity physical exercise in patients with Alzheimer’s Disease: A randomized controlled trial. Journal of Alzheimer’s Disease. 2016;50:443-453.
  7. Lamb SE, Mistry D, Alleyne S, Atherton N, Brown D, Copsey B, et al. Aerobic and strength training exercise programme for cognitive impairment in people with mild to moderate dementia: the DAPA RCT. Health Technol Assess 2018;22(28).
  8. Telenius EW, Engedal K, Bergland A. Effect of a High-Intensity Exercise Program on Physical Function and Mental Health in Nursing Home Residents with Dementia: An Assessor Blinded Randomzed Controlled Trial. PLoS ONE. 2015;10(5): e0126102).

 

Szerző: Dr. Veres-Balajti Ilona Létrehozás ideje: 2024.09.10 Utolsó módosítás: 2024.09.10