Zsíranyagcsere-zavarok

A zsíranyagcsere-zavar abnormális mennyiségű lipid (például koleszterin) a vérben. A zsíranyagcsere-zavarnak számos oka lehet. A leggyakoribb ok a helytelen táplálkozás és életmód; azonban gyakran a genetika is szerepet játszik a kialakulásában. Különböző betegségek is megváltoztathatják a vér lipidszintjét, pl. a pajzsmirigy alulműködése, de az elhízás, az inzulin rezisztencia vagy a cukorbetegség esetében is magas a vér triglicerid szintje. Így, az életmódbeli változtatások jelentik a zsíranyagcsere-zavar kezelésének az alapját még olyan egyének esetében is, akiknek esetleg szükségük van gyógyszeres kezelésre is.

Megelőzés

A rendszeres fizikai aktivitás a zsíranyagcsere-zavarok kialakulásának csökkent kockázatával áll összefüggésben (1,2). Alkalmazható az egészségeseknél javasolt fizikai aktivitásra vonatkozó általános globális ajánlás.

A fizikai aktivitás javallata zsíranyagcsere-zavarokban

A szív- és érrendszeri betegségek egyéb kockázati tényezőitől mentes zsíranyagcsere-zavarokban első lépésként a fizikai aktivitás javasolt, más életmód-változtatásokkal (pl. diétával) együtt.

A szív- és érrendszeri betegségek egyéb kockázati tényezőivel kombinált zsíranyagcsere-zavarok esetén a fizikai aktivitás egyéb életmód-változtatásokkal és gyógyszeres kezeléssel együtt javasolt.

A jelentősen megemelkedett lipidértékekkel rendelkező egyéneket, például a családi hiperkoleszterinémiában szenvedőket, alapkezelésként mindig sztatinokkal kell kezelni, diétával és fizikai aktivitással együtt.

A fizikai aktivitás hatása a zsíranyagcsere-zavarokra

A rendszeres fizikai aktivitás hatásai

A zsíranyagcsere-zavarokban szenvedő egyéneknél a fizikai aktivitás javíthatja a koleszterin- és trigliceridszintet (1. táblázat). Minden típusú aerob fizikai aktivitás előnyös volt, ha megfelelő dózist értek el, és az intenzitás legalább közepes volt.

A lipidprofil javításához minimális terhelési küszöbre volt szükség. A fizikai aktivitás mennyiségi hatása a szérum lipidekre kicsi volt. Az LDL-koleszterin szintjének javítására a fizikai aktivitás hatékony dózisa magasabb volt, mint más lipideknél.

Ezen túlmenően alacsony bizonyosságú bizonyíték (++) volt arra vonatkozóan, hogy a jóga vagy hasonló tevékenységek pozitív hatással vannak-e a vér lipidszintjére (7). Azt azonban még nem állapították meg, hogy melyik intenzitás, időtartam és gyakoriság az optimális. Az izomerősítő tevékenység bármely hatásának bizonyítéka nagyon alacsony bizonyosságú bizonyítékkal rendelkezett (+).

1. táblázat A rendszeres fizikai aktivitás hatásai és bizonyítéka zsíranyagcsere-zavarok.

Eredmény

Bizonyíték*

Hivatkozások

A fizikai aktivitás típusa

Összkoleszterin

++

(3-5)

Aerob fizikai aktivitás

HDL-koleszterin

+++

(3,5,6)

Aerob fizikai aktivitás

LDL-koleszterin

++

(3-5)

Aerob fizikai aktivitás

Trigliceridek

+++

(3,5,6)

Aerob fizikai aktivitás

*Magas bizonyosságú bizonyíték (++++), közepes bizonyosságú bizonyíték (+++), alacsony bizonyosságú bizonyíték (++), nagyon alacsony bizonyosságú bizonyíték (+).

Javasolt fizikai aktivitás zsíranyagcsere-zavarokban

Zsíranyagcsere-zavarokban szenvedő egyéneknek aerob fizikai aktivitás ajánlandó a következő célokból:

  • normalizálja a vér lipidszintjét (+++)
  • Aerob fizikai aktivitás

Intenzitás

Időtartam perc/hét

Gyakoriság nap/hét

Közepes

legalább 150

≥5

a kalória felhasználás maximalizálása érdekében

vagy

Erőteljes

legalább 75

≥5

a kalória felhasználás maximalizálása érdekében

vagy

Közepes és erőteljes intenzitás kombinálva legalább 90 percig hetente (30 perc, 3 nap/hét)

Végezhető: hosszan tartó, ritmikus tevékenységek, a nagy izomcsoportokat használva (pl. gyaloglás, kerékpározás, úszás)

Izomerősítő tevékenység

Gyakorlatok száma

Ismétlések

Sorozat

Gyakoriság nap/hét

8-10

8-12

2-4

2-3

Az izomerősítéshez használható bármilyen ellenállást adó eszköz, erősítő gép, gumiszalag vagy súlyzó, saját testsúly.

Nyújtás

Formája

Ismétlések

Időtartam sec/gyak

Gyakoriság nap/hét

Statikus

2-4

10-30

2-7

Dinamikus

2-4

 

2-7

Alkalmazható: aktív és/vagy passzív nyújtás, stretching- autostresching, PNF

Egyéb fizikai aktivitások

Relaxációs gyakorlatok, Jóga

           

Közepes intenzitás: 40-59 % VO2R, RPE 4-5. Erőteljes intenzitás: 60-89 % VO2R, RPE 6-7.

VO2R: VO2max -VO2 nyugalmi állapotban.

RPE: Borg RPE-scale® 0-10

8-12 ismétlés = a legnehezebb súly, 8-12-szer teljes mozgástartományban megemelhető.

10-30 sec statikus nyújtás = egy nyújtó gyakorlat során addig kell elmozdítani egy ízületet, amíg a feszülés érzékelése megjelenik, vagy enyhén kellemetlennek érezzük a nyújtást, és ebben a helyzetben megtartjuk 10-30 másodpercig a nyújtandó ízületet

Zsíranyagcsere-zavarokban javasolt fizikai aktivitás elsősorban az aerob tréningre helyezi a hangsúlyt, de az egészséges élethez szükséges fizikai aktivitásra vonatkozó általános globális ajánlás alapján, javasoljon kiegészítő izomerősítő és nyújtó-lazító tevékenységet is emellé, ha a beteg egészségi állapota megengedi.

Diagnózis-specifikus tanácsok

    • A zsíranyagcsere-zavarok familiáris formáiban és a kialakult atheroscleroticus betegségben az életmódváltást első választásként mindig a sztatinokkal végzett gyógyszeres kezelésnek kell kísérnie.
    • Ha izomfájdalom vagy -érzékenység jelentkezik, amely az edzés után több mint 72 órán át fennáll, az edzést le kell állítani, a sztatin kezelést meg kell szakítani, és ellenőrizni kell az egyén plazma kreatin-kináz értékét.
    • A nagyobb dózisú fizikai aktivitás nagyobb hatást gyakorol a lipid egyensúlyra dózis-válasz összefüggés miatt.
    • A zsíranyagcsere-zavarokban és egyidejű szív- és érrendszeri betegségben vagy annak tüneteiben szenvedő egyéneknek szív- és érrendszeri betegségeikre optimális kezelést kell kapniuk, mielőtt elkezdenének egy fizikai aktivitási programot.

 

Források és hivatkozások

Eredeti: FYSS-short  Physical Activity in the Prevention and Treatment of Disease A summary of evidence and diagnosis-specific recommendations on physical activity. 2019. december

Lippincott Connect for ACSM's Guidelines for Exercise Testing and Prescription, Eleventh Edition, October 10, 2023

  1. Warburton DE, Charlesworth S, Ivey A, Nettlefold L, Bredin SS. A systematic review of the evidence for Canada's Physical Activity Guidelines for Adults. Int J Behav Nutr Phys Act. 2010 May 11;7:39.
  2. Powell KE, King AC, Buchner DM, Campbell WW, DiPietro L, Erickson KI, et al. The Scientific Foundation for the Physical Activity Guidelines for Americans, 2nd Edition. J Phys Act Health. 2018. Dec 17:1-11. doi: 10.1123/jpah.2018-061
  3. Nordengen S, Andersen LB, Solbraa AK, Riiser A. Cycling and cardiovascular disease risk factors including body composition, blood lipids and cardiorespiratory fitness analysed as continuous variables: Part 2-systematic review with meta-analysis. Br J Sports Med. 2019;53(14):879-885.
  4. Bellissimo MP, Galaviz KI, Paskert MC, Lobelo F. Cardiometabolic Risk Reduction Through Recreational Group Sport Interventions in Adults: A Systematic Review and Meta-analysis. Mayo Clin Proc. 2018;93(10):1375-1396.
  5. Fikenzer K, Fikenzer S, Laufs U, Werner C. Effects of endurance training on serum lipids.Vascul Pharmacol. 2018 Feb;101:9-20.
  6. Hespanhol Junior LC, Pillay JD, van Mechelen W, Verhagen E. Meta-Analyses of the Effects of Habitual Running on Indices of Health in Physically Inactive Adults. Sports Med. 2015;45(10):1455-68.
  7. Pascoe MC, Thompson DR, Ski CF. Yoga, mindfulness-based stress reduction and stress- related p
 
Szerző: Dr. Veres-Balajti Ilona Létrehozás ideje: 2024.09.10 Utolsó módosítás: 2024.09.10